Ako udržať Váš domov bez vírusov

13.04.2020

Naše domovy by mali byť bezpečným prístavom, kde si môžeme oddýchnuť a zotaviť sa z toho, čo sme sa stretli vonku. 

Bohužiaľ keď prídeme domov, tak si zo sebou prinesieme aj všetky nečistoty cez špinavé ruky, topánky, oblečenie, telefóny a podobne. Aj keď váš domov vyzerá čisto, stále môže obsahovať nečistoty, ktoré by mohli ovplyvniť vaše zdravie. Michael G. Schmidt, profesor mikrobiológie na Lekárskej univerzite v Južnej Karolíne a predseda Rady mikrobiologických vied mikrobiologickej spoločnosti, hovorí, že najlepším spôsobom, ako chrániť svoju rodinu, je jednoducho vyčistiť a vydezinfikovať dom.

Schmidt vysvetľuje, že po umytí rúk je ďalším najlepším spôsobom, ako chrániť svoju rodinu, utretie povrchov kľučiek, svetelných vypínačov a bežných povrchov handričkou z mikrovlákna navlhčenou v roztoku horúcej vody a viacúčelového čističa aspoň raz denne. Mierne utretie handričkou z mikrovlákna a čistiaceho roztoku nadvihne a zriedi všetky mikróby, ktoré sa usadili na povrchoch. Keďže na elektroniku nieje vhodná voda, na čistenie mobilných telefónov, diaľkových ovládačov klávesníc a podobných zariadení používajte alkoholové tampóny s najmenej 70% izopropylalkoholu.

Čistite a dezinfikujte

Prvá vec je že čistenie a dezinfekcia sú dve veľmi odlišné veci. Odporúča sa, aby sme všetci urobili tak trochu oboje, aj keď vo vašej domácnosti nie je nikto chorý.

Čistenie je o odstránení nečistôt z povrchu, a dezinfekcia je o zabíjaní patogénov. Robte oboje každý deň, ak niečo alebo niekto vstúpil do vášho domu.

Prenos z človeka na človeka je omnoho pravdepodobnejší ako prenos cez povrchy, ale odporúča sa, aby sme čistili a dezinfikovali miesta ktorých sa často dotýkame aspoň raz denne, aby sme boli ako tak v bezpečí.

Zamerajte sa na plochy s ktorými sa najviac dostávate do styku.

Vedci zistili, že nový koronavírus je schopný žiť na povrchoch, ako je kartón 24 hodín, ale až dva alebo tri dni na plastoch a nehrdzavejúcej oceli. Čistenie a dezinfekcia frekventovaných povrchov je preto krokom, ktorý by sme mali urobiť všetci, aj keď neopúšťame dom. Pokiaľ budete musieť opustiť domov či už kvôli nákupu alebo práci alebo Vám príde kuriérom balík ktorý si následne prinesiete domov tak vždy bude určitá možnosť nákazy.

Najfrekventovanejšie povrchy ktoré by ste mali dezinfikovať každý deň:

  • Kľučky
  • Povrchy stolov
  • Jedálenské stoličky (sedadlo, operadlo a opierky)
  • Kuchynské pulty
  • Kúpeľňové pulty
  • Vodovodné batérie
  • Toalety
  • Vypínače
  • Diaľkové ovládače
  • Ovládače videohier

Každá domácnosť je trochu iná, takže sa snažte dezinfikovať povrchy, s ktorými vy najviac prichádzate do kontaktu. Pre nás sú to vyššie uvedené. Teraz, keď viete načo sa máte hlavne sústrediť, mali by ste spraviť následovné.

Najskôr vyčistite a potom dezinfikujte

Najskôr vyčistite povrch, odstráňte všetky nečistoty, prach atp. Môžete to urobiť utretím mydlovou vodou (alebo čistiacim sprejom) a handrou.

Potom naneste dezinfekčný prostriedok vhodný pre daný povrch. Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob je použitie dezinfekčných utierok alebo dezinfekčného spreja.

To je všetko. Ich pridanie do každodennej rutiny vám môže pomôcť znížiť riziko infekcie pre vás a kohokoľvek iného vo vašej domácnosti. Ak v súčasnosti nemôžete získať dezinfekčné prostriedky, vykonajte dôkladnú prácu s mydlom alebo čistiacimi prostriedkami, ktoré máte.

EPA má úplný zoznam dezinfekčných prostriedkov, ktoré zabijú nový koronavírus. Tu je niekoľko základných náležitostí, na ktoré si treba dávať pozor. Väčšina dezinfekčných prostriedkov by mala mať štítok, v ktorom sú uvedené vírusy, proti ktorým účinne pôsobia.

"Ak má dezinfekčný prostriedok indikáciu na usmrtenie chrípky, vírusu RSB, SARS alebo iných coronavírusov, mal by pôsobiť aj na Covid 19".

Taktiež môžete použiť Izopropylalkohol alebo peroxid vodíka. Prípadne si môžete vyrobiť vlastný dezinfekčný sprej s niekoľkými prísadami, ktoré si môžete kúpiť v predajni alebo objednať online.

Odporúčame